Deno - Nodejs'nin alternatifi

Deno - Nodejs'nin alternatifi

Geçtiğimiz günlerde takip ettiğim youtube kanallarından birinde "deno" isimli javascript runtime (javascrip derleyisi)'ı ile tanıştım. Kendisini sitesinde "A secure runtime for JavaScript and TypeScript" olarak tanıyor. Bu yazıda çok detayına girmeden sadece benim ilgimi çeken kısımları sizin ile paylaşmak istiyorum.

Neden deno?

Oldukça güvenli

Sizin için ne kadar önemli bilemiyorum fakat güvenlik benim ve deno için önemli ölçülerden birisi diyebilirim. Bu yüzden siz özel olarak izin vermedikçe yazdığınız kodlar;

  • Dosya sistemi
  • Diğer dosyaları çalıştırma
  • Environment variables'lara

erişemiyor, sadece bir sandbox içerisinde çalıştırılıyor. Bu size büyük bir güvenlik avantajı sağlıyor.

Npm, yarn vs. bağımlılığından kurtulun

Aklınıza nodejs geldiğinde muhtemelen npm vs yarn kavgası da gelecektir. Eğer deno kullanıyorsanız bu kavganın bir tarafı olmak zorunda değilsiniz, daha iyisi bu tür servislere bağımlı olmak zorunda da değilsiniz.

import { assertEquals } from "https://deno.land/std/testing/asserts.ts";

 

Yukarda görüldüğü gibi çok basit bir şekilde istediğiniz paketi dosyanıza ekleyebilirsiniz. Özellikle paket geliştirenlerin bunu çok seveceğini düşünüyorum. Eğer ingilizceniz varsa şu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim. 

Yeni!

Son bir kaç yıldır yazılımcıların en büyük şikayetlerinden birisi çok fazla öğrenilecek şey olması. Deno bu soruna katkı sağlıyor olsa da ilgilenmenize değer bir proje diyebilirim. 

So Long, and Thanks for All the Fish

Bu yazıda çok basit bir giriş yapmak istedim. Daha detaylı birşeyler arıyorsanız kaynaklar kısmında bazı linkler bırakıyorum. Son olarak deno'yu duyduğum anda aklıma gelen ve çocukluğumun en havalı figürü olan Denver'ı anmadan geçmek olmaz! :)

Kaynaklar ve yararlı linkler:

 

https://www.youtube.com/watch?v=F0G9lZ7gecE  

https://www.youtube.com/watch?v=MO8hZlgK5zc

 

https://www.youtube.com/watch?v=1gIiZfSbEAE  

 

https://blog.logrocket.com/what-is-deno/  

https://dev.to/gregfletcher/what-is-deno-js-and-why-should-you-care-b26